ГоловнаРеєстраціяВхід Наш енергоефективний дім                  Translate into English П'ятниця, 29.03.2024, 12:00
  Статті з енергоефективності Вітаю Вас Гість | RSS

 
 
Головна » Статті » Запозичені.

Комфорт від Сонця - реальність у Львові

Напевно, кожен з нас мріє про помешкання, яке не потребує чималих коштів і зусиль як для його створення, так і обслуговування, здатне функціонувати автономно від всіх тих інженерних мереж, якими насичене наше середовище і якістю яких ми вкрай незадоволені. Завдяки сучасним будівельним конструкціям і технологіям такий будинок створити можна. Це доступно кожному.

 Будівництво подібних споруд ще не набуло масовості, хоча вони вже успішно функціонують в цілому світі. І найцікавіше, що кошти, витрачені на їх будівництво, значно нижчі, ніж на оплату житла, побудованого традиційним способом. "Будинок ‘нуль’ енергії" — такий термін вживається у світі для означення споруди, в якій використовуються енергоощадні технології та відновлювана енергія. Ґрунтові теплообмінники, акумулятори тепла, теплові помпи, рекуператори тепла — таке обладнання стало звичним для кожного європейця.
У самому серці старовинного Львова використано деякі з таких технологій і реалізовано модель такого будинку. Він може бути взірцем для індивідуального житлового будинку кожного з нас. Тут використано енергоактивні елементи й конструкції та створено самодостатню систему тепло- й електропостачання. "Енерго-активний будинок з мінімальним споживанням енергії" — таке визначення ми дали нашому проектові спочатку. А сьогодні переходимо на загальновживаний термін "будинок ‘нуль’ енергії", адже це вже не тільки означення, це ще й символ.
Парадигма "будинку ‘нуль’ енергії” полягає у тому, що будь-яка будівля повинна бути самодостатньою, не споживати енергію, забезпечуючи при цьому високий стандарт комфорту та гігієни. Висловлюючись образно, будівля повинна бути подібною до рослини, джерелом існування якої є сонце та земля.
Передова світова будівельна практика на десятках прикладів (1) довела, що будівлі можуть бути такими самими самодостатніми, як і рослини.
Щоб створити самодостатній будинок, слід дотриматися лише чотирьох вимог:
•           теплоізоляція будинку має бути такою, щоби втрати тепла (від людей, електропобутових приладів) з нього були мінімальними;
•           внутрішній тепловий потенціал будинку повинен бути якнайнижчим, що сприятиме мінімізації теплових витрат;
•           будинок повинен бути акумулятором теплової енергії або мати тепловий акумулятор;
•           функції вищих порядків у будинку мають забезпечуватися лише за рахунок природної енергії — сонця, вітру, ґрунту, повітря тощо.
"Будинок ‘нуль’ енергії”, створений видавництвом "ЕКОін-форм” у Львові, базується саме на наведених принципах. Цей проект вважається унікальним в європейському масштабі, оскільки він реалізований у будівлі, спорудженій на початку ХХ століття (роботи відомого українського архітектора Івана Левинського) в історичній забудові, де вимоги до збереження архітектурних конструкцій та опорядження є вкрай жорсткими і де інфраструктура інженерних мереж сформована. Слід наголосити, що, незважаючи на доступність газу (пічне опалення) в історичній частині, у проекті його використання не передбачене взагалі через безперспективність цього джерела енергії у майбутньому. Запланована попередньо газова плита в процесі робіт замінена на електричну (про переваги такого рішення йшлося в "РІ” 2005’ №10, с. 26-27).
Відповідно до першої вимоги, стіни приміщень були добре теплоізольовані та/або облаштовані радіаційними екранами ("РІ” №2-2005). Де забезпечити відповідну товщину ізоляції було неможливо, — використано теплоізоляційний матеріал "Пінофол”. Стіна була ізольована і зовні, щоправда через наявність на головному фасаді ліпнини, — лише з боку подвір’я. Після ізоляційних робіт всі огороджувальні конструкції випробовувалися на герметичність. Виявлені нещільності ліквідовано. Ліквідовано і містки втрати тепла в місцях армопоясів, прилягання коминів до крокв та вікон до стін тощо.
Слід окремо наголосити: якісно покласти ізоляцію та ізолювати всі стики — справа надзвичайно важлива, без якої створити "будинок ‘нуль’ енергії” неможливо.
Вибрана схема теплозабезпечення і гарячого водопостачання (рис. 1) включає кілька відомих в світі принципів виконання таких будинків (про один з них — з використанням системи ISOMAX — ми розповімо в наступному номері). Система складається з сонячного колектора (1) як основного джерела тепла, каміна (2) як джерела тепла під час пікових навантажень, акумулятора тепла, бойлера (буфорного ємнісного водонагрівача), рекуператорів тепла, нагрівних контурів (за принципом підлогового і стінового опалення), теплообмінників. Ані котла, ані радіаторів, ані жодного іншого традиційного обладнання для опалення немає!

Сонячний колектор загальною площею 26 м2 (рис.1, поз.1) дніпропетровської фірми "ТЕПС” ("РІ” №4”2005, с. 12-13) для підвищення ефективності покритий полікарбонатом. Профіль ТЕПС ("РІ” №2-2005) вибрано тому, що він відповідає концепції будинку — огороджувальна конструкція (в даному випадку покрівельний даховий матеріал) має бути одночасно енергоактивною (функція адсорбера сонячного тепла) або навпаки — сонячний колектор може виконувати одночасно функцію огороджувальної конструкції. "ТЕПС” — новий матеріал, тому якщо отримуваної з нього енергії буде недостатньо, — планується встановити трубчастий вакуумний колектор фірми Viessmann, високі показники якого вже давно відомі й підтверджені практикою. Обов’язкова умова — перевірка водяного контуру зібраних панелей перед підключенням до системи.
З сонячного колектора тепло надходить до бойлера останньої генерації від фірми Viessmann — Vitocell 353 об’ємом 750 л. Він має три контури: два — для опалення, один — для гарячої води. Такі ємності — необхідна складова будь якої системи з використанням сонячного колектора.
Акумулятор тепла об’ємом 12,8 м3, ізольований твердими пінополістирольними гідрофобізованими плитами товщиною 20 см,виконано у підвалі будинку. Його призначення — акумулювати тепло сонця влітку і віддавати його у приміщення взимку. Взимку акумулятор можна дозаряджати теплом — від колектора навіть у морозні сонячні дні та під час роботи каміну.
У повсякденній практиці тепло відхідних газів з каміну "викидається” через комин назовні. В нашому будинку камін виконуватиме функцію додаткового джерела тепла під час пікових навантажень: коли температура від акумулятора тепла (у підвалі) буде недостатньо високою або коли температура надворі буде нижчою від -25°С. Використано сталевий вклад потужністю 26/32 кВт з водяним контуром. Важливо, щоби повітря для спалювання дров забиралось до паливної камери каміну повітряним каналом ззовні будинку. Це дасть змогу уникнути розрідження повітря у приміщенні та не заважатиме роботі рекуператорів. Рекуперація тепла (повітряний теплообмін) здійснюється за допомогою вентиляційних апаратів RylkAir (польської фірми MasaTherm), розміщених покімнатно. Рекуператор тепла подає зовнішнє повітря в кімнату практично кімнатної температури, оскільки нагрівається викидним внутрішнім. Унікальність його в тому, що він споживає лише 3 Вт електроенергії, тобто повністю забезпечується енергією з фотоелектричних панелей RHIENZINK® PV, та не потребує чищення каналів — достатньо випрати теплообмінну частину з тканини у пральній машині! Обігрів приміщень (вірніше — тепловий бар’єр) здійснюється за допомогою низькотемпературного теплоносія (max 35°С) за принципом підлогового та стінового опалення (тут також використано технологію ISOMAX).
Загалом система складається з окремих гідравлічних контурів: контуру сонячного колектора; контуру каміну; комбінованого контуру теплового акумулятора та бойлера для заряджання їх теплом; контуру ГВП; трьох контурів підлогового опалення та шести — стінового. Система працює за допомогою семи циркуляційних помп WILO. Вони є настільки енергоощадними, що здатні живитися від фотоелектричних панелей. Щоб максимально економити тепло й воду, магістраль подачі ГВП обладнана рециркуляційною помпою.
За попередніми розрахунками, фотоелектричні панелі RHIENZINK®PV повністю забезпечуватимуть роботу семи рекуператорів тепла, систем освітлення, охоронної сигналізації, керування та моніторингу (за винятком помп).
За довготривалої несприятливої погоди і вичерпання запасів тепла треба розпалити камін й увімкнути циркуляційні помпи відповідних контурів. При цьому екологічно чисте тепло від каміну почне перепомповуватися в акумулятор і бойлер так само, як і при роботі сонячного колектора. З появою сонця обидва контури можуть працювати паралельно.
 
Р. Ванькович, незалежний експерт О. Денис, видавництво "ЕКОінформ” Р. Савук, фірма TE-co Warszawa
R. Van'kovych, independent consultant
O. Denys, Publishing House "EKOinform"
R. Savuk, TE-co Warszawa firm

Джерело: ПРОМЕТР





Джерело: http://www.prometr.com.ua/category/technologies/build/92/mode/print
Категорія: Запозичені. | Додав: efes_jkg (01.11.2010) | Автор: Р. Ванькович, О. Денис, Р. Савук
Переглядів: 2335 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
 
 
Форма входу

Новини/Статті
Для сайту [6]
Запозичені. [20]
Статті з інших інтернет-ресурсів.

Погодуй рибок

Пошук

Наше опитування
На Вашому будинку водомір гарячої води. Ваші платежі:
Всього відповідей: 6

Друзі сайту
Copy Centre RICOH
Сайт для освітян
Сайт ТВ-каналу ТВі

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

 

Copyright МНДіКП "НІКА" © 2024